Šest decenija nesebične medicinske pomoći Kine u Africi
6. aprila 1963. godine, prvi kineski medicinski tim poslat je iz Pekinga u Alžir. Od tada, grupa za grupom kineskih doktora radi u Africi, nudeći prijeko potrebnu medicinsku pomoć i usluge lokalnom stanovništvu.
Unatoč brojnim poteškoćama i izazovima, kineski ljekari su ustrajali u svojim naporima da spase živote, liječe bolesti, steknu nova prijateljstva i promoviraju dobru volju širom Afrike.
Njihova nepokolebljiva posvećenost, osjećaj dužnosti i primjerna stručnost stekli su im reputaciju najželjenijih gostiju na afričkom kontinentu, privlačeći ih nebrojenim Afrikancima.
Dok Kina i Afrika teže izgradnji zajednice sa zajedničkom budućnošću u novoj eri, uključujući izgradnju globalne zajednice zdravlja za sve, kineski doktori koji služe u misijama pomoći u Africi postali su sjajni uzori sa svojim velikim doprinosom uzvišenom cilju.
NEPOKOLEBLJIVA POSVEĆENOST KINE
Otkako je prvi kineski medicinski tim stigao u Alžir 1963. godine, Kina je poslala oko 30.000 medicinskog osoblja u 76 zemalja i regija na pet kontinenata, s primarnim fokusom na Afriku, pružajući 290 miliona dijagnoza i tretmana za lokalno stanovništvo, prema Nacionalnoj zdravstvenoj komisiji Kine.
Ovaj značajan napor naglašava nepokolebljivu posvećenost Kine kao glavne zemlje da isporuči javna dobra međunarodnoj zajednici.
Wu Yilun, doktor ultrazvuka u bolnici Xi’an Honghui u provinciji Shaanxi, Kina, završio je tri odvojena dvogodišnja boravka u Sudanu. Značajno je da su još tri člana Wuove porodice, uključujući njegovog ujaka, sestru i zeta, takođe pružili medicinsku pomoć u Sudanu u protekloj 21 godini.
“Za mene pridruživanje medicinskom timu u Africi nije samo porodično naslijeđe, već i naša misija i obaveza kao kineskog ljekara”, rekao je za Xinhua.
Shen Ali, anesteziolog u bolnici kineske medicine Ying Cheng u centralnoj kineskoj provinciji Hubei, slijedio je stope svog djeda i strica kako bi se pridružio kineskim medicinskim timovima koji su poslani u Alžir.
Kroz štafetu između oca i sina, muža i žene, pa čak i sestara koje rade ruku pod ruku, kineski doktori nikada nisu napustili afrički kontinent u proteklih 60 godina, prenoseći štafetu misije pomoći s generacije na generaciju.
Kineskim doktorima nikada nije lako skrasiti se daleko od kuće, a da ne spominjemo da su bolnice u kojima rade u Africi obično u udaljenim područjima sa teškim uslovima.
POPUNJAVANJE MEDICINSKIH PRAZNINA
Kineski liječnici dali su značajan doprinos zdravstvenoj zaštiti u lokalnim zajednicama u posljednjih 60 godina, sa svojim naporima ne samo u dijagnozi i liječenju, već i u pionirskim operacijama kako bi se premostile medicinske praznine u zemljama domaćinima.
U Sudanu je kineski medicinski tim uspješno izveo prvu operaciju na otvorenom srcu 1977. godine u kinesko-sudanskoj bolnici prijateljstva Abu Osher, rekao je Mohamadain Hussein, bivši šef bolnice. Sudanka koja je operisana sada je majka petoro dece.
U Alžiru, prvu operaciju zamjene glave femura u provinciji Khenchela uspješno je izveo 2011. godine Tu Dachun, ortoped iz centralne kineske provincije Hubei. Tu, sada na svojoj posljednjoj misiji u Alžiru, radi u toj sjevernoafričkoj zemlji 12 godina.
Du Bingbing, šef trenutnog kineskog medicinskog tima u Tanzaniji, uspješno je izveo laparoskopsku radikalnu operaciju kongenitalne hipertrofične pilorične stenoze kod jednonedeljne bebe. To je bila prva minimalno invazivna laparoskopska operacija u Tanzaniji.
Kineski ljekari su također uspješno izveli prvu implantaciju srčanog pejsmejkera u Gambiji, prvu kranijektomiju u Beninu i prvu replantaciju odsječene desne nadlaktice u Mozambiku, da spomenemo samo neke.
Malarija je bolest koja se često javlja u Africi. Bai Chunmei, kineski malariolog, radio je više od četiri godine u Sudanu, Kamerunu i Demokratskoj Republici Kongo, pomažući u uspostavljanju centara za kontrolu malarije i liječenju onih koji pate od ove bolesti.
Kineski doktori su u Afriku uveli i tradicionalnu kinesku medicinu (TCM), uključujući akupunkturu, koja postaje sve popularnija u mnogim afričkim zemljama.
ANĐELI U BIJELOM
“Kineski narod voli mir i njeguje živote, što je slikovito ilustrovano njihovim naporima u međunarodnoj medicinskoj pomoći”, rekao je kineski predsjednik Xi Jinping u februaru u pismu odgovoru 19. kineskom medicinskom timu koji je poslat u Centralnoafričku Republiku.
Uz pružanje medicinske pomoći raznim afričkim zemljama, kineski ljekari su uspostavili i prijateljstva sa lokalnim stanovništvom, koje ih često smatra bliskim prijateljima, pa čak i članovima porodice.
Kineski doktori nose dvije misije u Africi, od kojih je jedna “anđeli u bijelom” za spašavanje života, a druga “glasnici” za prenošenje prijateljstva na lokalno stanovništvo, rekao je Yang Yong, šef 27. kineskog medicinskog tima koji je poslat u Alžir.
“Kina je blagovremeno pružila medicinsku pomoć kada je postojao ozbiljan nedostatak medicinskog osoblja u afričkim zemljama nakon kolonijalnog perioda prije više od pola stoljeća”, rekao je Nasser Bouchiba, predsjednik Afričko-kineskog udruženja za razvoj u Maroku.
Kineski ljekari obično rade u udaljenim područjima s teškim uvjetima, igrajući “značajnu humanitarnu ulogu” u poboljšanju lokalne zdravstvene zaštite, rekao je Bouchiba za Xinhua.
Kontinuirano slanje medicinskih timova Kine u Afriku u proteklih šest decenija je “najbolja ilustracija internacionalizma i odgovornosti Kine kao velike zemlje”, dodao je.
Noureddine Djoudi, 89, bivši alžirski diplomata, pozdravio je 60-godišnju kinesku medicinsku misiju u Alžiru kao “model saradnje jug-jug”.
Kineski ljekari su “najpoželjniji gosti na afričkom kontinentu”, rekao je on za Xinhua. Kineski ljekari su mu izliječili jednu ruku koja je iznenada izgubila osjećaj. On je to nazvao “nevjerovatnim efektom” TCM-a.
U Namibiji je TCM uveden u sistem zdravstvenog osiguranja kroz neprekidne napore Wang Penga, člana kineskog medicinskog tima u Namibiji tokom 2014-2016.
“To je korak koji su srdačno pozdravili mnogi lokalni pacijenti koji imaju koristi od TKM-a zbog njegovih ljekovitih učinaka”, rekao je Ben Nangombe, izvršni direktor namibijskog Ministarstva zdravlja i socijalnih usluga.
Pierre Somse, ministar javnog zdravlja i stanovništva u Centralnoafričkoj Republici, rekao je da kineski medicinski timovi ne samo da liječe pacijente i spašavaju živote, već su dirnuli lokalno stanovništvo svojom medicinskom etikom i velikom ljubavlju.
“Kineski medicinski tim je duboko integriran u svakodnevni život ljudi Zanzibara”, rekao je Nassor Ahmed Mazrui, tanzanijski ministar zdravlja Zanzibara, hvaleći kineske doktore kao “prave anđele u bijelom”.