Kineski teleskop donio novo otkriće o super masivnoj zvijezdi prve generacije
Međunarodni istraživački tim otkrio je najstariju poznatu zvijezdu u galaktičkom oreolu. Njihova otkrića pokazuju da je rođena u oblaku plina koji je ostavila zvijezda prve generacije s masom do 260 puta većom od našeg Sunca. Ovo otkriće je poboljšalo razumijevanje čovječanstva o prvim zvijezdama i evoluciji Mliječnog puta i svemira.
Nova studija koju su vodili kineski astronomi u Nacionalnim astronomskim opservatorijama Kine (NAOC) u okviru Kineske akademije nauka (CAS) objavljena je u srijedu na internetu u časopisu Nature.
Zhao Gang, vođa istraživačkog projekta, rekao je da su prve zvijezde obasjale svemir tokom kosmičke zore i stavili tačku na kosmička “mračna doba” koja su uslijedila nakon Velikog praska. Međutim, raspodjela njihove mase jedna je od velikih neriješenih misterija kosmosa.
Numeričke simulacije formiranja prvih zvijezda procjenjuju da bi masa prvih zvijezda mogla doseći i do nekoliko stotina solarnih masa. Među njima, prve zvijezde s masama između 140 i 260 solarnih masa završile su kao posebna vrsta supernove, nazvane supernove s nestabilnošću u paru (PISN), koje će utisnuti jedinstveni kemijski potpis u atmosferu sljedeće generacije zvijezda, rekao je Zhao.
Međutim, ranije nisu pronađeni direktni dokazi o takvoj vrsti supernova.
Na osnovu istraživanja koje je sproveo Large Sky Area Multi-Object Fiber Telescope (LAMOST) u Kini i naknadnog posmatranja Subaru teleskopa u Japanu, naučnici su identifikovali hemijski osebujnu zvezdu, nazvanu LAMOST J1010+2358. Njegove posebne hemijske karakteristike su u skladu sa teorijom PISN-a. Naučnici su potvrdili da je ova zvijezda nastala u oblaku plina kojim dominiraju prinosi PISN-a sa 260 solarnih masa.
“Naše otkriće je prvi jasan direktan dokaz postojanja PISN-a iz vrlo masivne zvijezde prve generacije u ranom svemiru”, rekao je Xing Qianfan, ključni član studije iz NAOC-a.
“Ovaj rad predstavlja ono što je, koliko ja znam, prva definitivna asocijacija galaktičke halo zvijezde s uzorkom obilja koji potiče iz PISN-a”, rekao je Timothy Beers, profesor sa Univerziteta Notre Dame u Sjedinjenim Državama.
Wang Xiaofeng, profesor sa Univerziteta Tsinghua, rekao je da zvijezde sljedeće generacije nose elementarne otiske nastale evolucijom i smrću zvijezda prethodne generacije. “To je kao da možemo pratiti karakteristike djetetovog oca ispitivanjem DNK djeteta.”
Ovo otkriće dokazuje da masa zvijezda prve generacije može doseći i do nekoliko stotina solarnih masa, a imat će dubok utjecaj na istraživanje porijekla elemenata, formiranja zvijezda u ranom svemiru i kemijske evolucije galaksij, rekao je Zhao.
“Razumijevanje svojstava zvijezda prve generacije je ključno za nas da bismo razumjeli formiranje zvijezda, galaksija i velike strukture svemira”, rekao je Han Zhanwen, akademik CAS-a.
“Mislim da bi ovo otkriće, sa mnogim nalazima koji se očekuju u budućnosti, moglo baciti svjetlo na još uvijek nepoznat mehanizam formiranja veoma masivne crne rupe u ranom svemiru”, rekao je Toshitaka Kajino, profesor sa Univerziteta Beihang.
Svjedočeći uspješne saradnje tokom godina između kineskog LAMOST-a i japanskog Subaru teleskopa, rekao je “očekujemo da će azijski astronomi napraviti još mnogo važnih otkrića i obogatiti naše razumijevanje o tome kada, kako i gdje su bila atomska jezgra u svijetu i nama samima sintetizirao i odigrao ključnu ulogu u evoluciji svemira.”