Kineski naučnici dizajniraju implantant koji pomaže u ubijanju tumora
Kineski istraživači razvili su implantabilnu i samopunjujuću bateriju slane vode koja pomaže u ubijanju tumorskih ćelija regulacijom samog okruženja koje podržava rast tumora.
Studija je objavljena u subotu u časopisu Science Advances. Opisuje bateriju, koja je, u kombinaciji s prolijekom zvanim tirapazamin, smanjila volumen tumora za 90 posto u prosjeku tokom dvije sedmice i eliminirala tumore kod četiri od pet miševa.
Tim sa Univerziteta Fudan, inspiriran redoks reakcijom elektroda u baterijama, dizajnirao je uređaj za implantaciju koji se sastoji od biokompatibilnog poliimida na bazi karbonila i metalnog cinka.
Baterija može formirati ciklus pražnjenja i samopunjenja kako bi stabilno trošila kiseonik u tumorima miša, regulišući tako sadržaj kiseonika u tumoru i nivo pH vrijednosti.
Pokazalo se da optimizira efekte ubijanja tumora tirapazamina kako bi ubio tumorske ćelije kod miševa. Prolijek iskorištava stanje tumora osiromašenog kisikom kako bi selektivno ubio njihove hipoksične stanice.
Odlikuje se dobrom plastičnošću, baterija sa slanom vodom može se implantirati subkutano na površinu tumora kako bi se tumor pravilno pokrio, prema studiji.
Studija je pokazala da se baterija slane vode može koristiti kao efikasan regulator mikrookruženja tumora za antitumorsku terapiju, rekao je Zhang Fan, profesor na Univerzitetu Fudan i odgovarajući autor rada.
Osim toga, tokom tretmana nisu prijavljene abnormalne promjene tjelesne težine, kože i normalnih organa miševa, što ukazuje na sigurnost baterije in vivo.
“Ovaj rad je unakrsna studija između tehnologije baterija i bioterapije, koja ne samo da pruža novu metodu liječenja za antitumorsku terapiju, već također stvara presedan za baterije u biomedicinskoj primjeni”, rekao je Xia Yongyao, također profesor na Fudan-u i dopisni autor studije.