Kina nadomak “vještačkom suncu”
Eksperimentalni napredni supravodljivi tokamak (EAST), ili kinesko “vještačko sunce”, postigao je u srijedu stabilnu operaciju plazme u visokom zatvorenom stanju u trajanju od 403 sekunde, što je ključni korak ka razvoju fuzijskog reaktora.
Proboj, ostvaren nakon više od 120.000 pokušaja, uveliko je poboljšao originalni svjetski rekord od 101 sekunde, koji je postavio EAST 2017. godine.
Konačni cilj EAST-a, koji se nalazi na Institutu za fiziku plazme pri Kineskoj akademiji nauka (ASIPP) u Hefeiju, je stvaranje nuklearne fuzije poput sunca, koristeći supstance koje ima u moru kako bi se osigurao stalan tok čiste energije.
Song Yuntao, direktor ASIPP-a, rekao je za Xinhua u ekskluzivnom intervjuu da glavni značaj ovog otkrića leži u režimu visoke zatvorenosti.
Temperatura i gustina čestica su uveliko povećane tokom rada plazme sa visokim konfiniranjem, što će postaviti čvrst temelj za poboljšanje efikasnosti proizvodnje električne energije budućih fuzionih elektrana i smanjenje troškova, rekao je on.
Za razliku od fosilnih goriva kao što su ugalj, nafta i prirodni gas, kojih ima u ograničenoj količini i imaju veliki uticaj na životnu sredinu, „vještačko sunce“ zahtijeva sirovine koje su gotovo neograničene na zemlji. Energija fuzije smatra se sigurnijom i čistijom, a samim tim i idealnom “krajnjom energijom” za budućnost čovječanstva.
Od svog rada 2006. godine, kineski dizajniran i razvijen EAST bio je otvorena testna platforma za kineske i međunarodne naučnike za sprovođenje eksperimenata i istraživanja vezanih za fuziju.
Trenutno je završen inženjerski dizajn budućeg kineskog fuzijskog inženjerskog testnog reaktora (CFETR), koji se smatra sljedećom generacijom “vještačkog sunca”, s ciljem izgradnje prvog demonstracionog fuzijskog reaktora na svijetu.