Kina bazira visokokvalitetni razvoj na iskorištavanju čiste energije
Izvan fabrike proizvođača generatora na vjetar u Hohhotu, u sjevernoj kineskoj autonomnoj regiji Unutrašnja Mongolija, kamion natovaren komponentama turbine kreće se sporo.
U fabrici radnici kruže oko vjetrogeneratora i pričvršćuju vijke ključevima.
Elektranom upravljaju kompanija Inner Mongolia Dongfang. Uglavnom sklapa glavne motore vjetroturbina i radi više od sedam mjeseci, kaže Zhou Shihui, menadžer proizvodnje projekta kompanije u Hohhotu, glavnom gradu Unutrašnje Mongolije.
Kompanija je mikrokosmos mnogih proizvođača nove energetske opreme koji ubrzavaju svoje planove u sjevernoj Kini. Godine 2022. nekoliko vodećih preduzeća u ovoj oblasti naselilo se u Unutrašnjoj Mongoliji, a investicije povezane sa proizvodnjom nove energetske opreme u regionu dostigle su 62 milijarde juana (oko 9,02 milijarde američkih dolara).
Posljednjih godina, niz novih projekata proizvodnje energetske opreme također je pokrenut u sjeverozapadnoj kineskoj provinciji Gansu.
Prema insajderima iz industrije, važan razlog zašto se proizvođači nove energetske opreme žele smjestiti u sjevernu Kinu je ubrzanje izgradnje velikih vjetroelektrana i fotonaponskih baza u ovoj oblasti, dok postoji i kontinuirana i sve veća potražnja za novom energetskom opremom.
Počevši od 2021. godine, Kina je započela izgradnju svoje prve serije velikih vjetroelektrana i fotonaponskih baza u regijama na nivou provincija kao što su Unutrašnja Mongolija, Gansu, Qinghai i Ningxia, uglavnom u pustinjskim područjima, i sa ukupnim kapacitetom od skoro 100 miliona kilovata.
Na vjetroelektranama u Ulanqabu i Xilingolu u Unutrašnjoj Mongoliji, nizovi bijelih vjetroturbina prelaze planine, dok plavi fotonaponski paneli svijetle na suncu u fotonaponskim bazama u Qinghaiju i Xinjiangu.
Istovremeno, na ovim mjestima je niknuo niz modernih proizvodnih pogona za novu energetsku opremu. “Kada su proizvođači opreme blizu tržišta terminala, transport i održavanje opreme su praktičniji”, rekao je Zhou Shihui.
Unaprijeđujući razvoj svog novog energetskog sektora, Kina pridaje veći značaj rastu industrije proizvodnje nove energetske opreme, s ciljem razvoja nove energetske industrije od isključivo proizvodnje i prodaje električne energije do posjedovanja cijelog industrijskog lanca.
Poboljšanjem lokalizacije ključnih komponenti u novoj energetskoj opremi, Kina je takođe stekla prednost u pogledu međunarodne konkurencije.
Industrija obnovljive energije u zemlji nastavila je da vodi globalno, sa fotonaponskim modulima, vjetroturbinama, mjenjačima i drugim ključnim komponentama kineske proizvodnje koji su činili 70 posto globalnog tržišnog udjela prošle godine, prema Nacionalnoj administraciji za energiju.
Godine 2022. kineska proizvodnja obnovljive energije bila je ekvivalentna smanjenju domaće emisije ugljičnog dioksida od 2,26 milijardi tona, saopštila je administracija.
Unutrašnja Mongolija je saopštila da će tokom perioda 14. petogodišnjeg plana (2021-2025), vrijednost proizvodnje njene industrije za proizvodnju nove energetske opreme dostići više od 100 milijardi juana, pri čemu će oprema za energiju vjetra i njihove komponente dostići godišnji kapacitet proizvodnje od preko 8 miliona kilovata.
Druge sjeverne provincije i regije, kao što su Gansu i Ningxia, također aktivno planiraju dalji razvoj proizvodnje nove energetske opreme.
“Slijedeći zahtjeve za visokokvalitetnim razvojem, fokusiramo se na novi energetski sektor i želimo da pokrenemo brzi rast proizvodnje opreme kroz sektor”, rekao je Chen Zheng, zamjenik direktora energetskog biroa Unutrašnje Mongolije.