Kina gradi superkompjuterske kapacitete
Kina planira da izgradi superkompjuterski internet do kraja 2025. kako bi povezala moćne računare širom zemlje i efikasno iskoristila njihovu zajedničku računarsku moć za promovisanje inovacija i društveno-ekonomskog rasta, piše China Daily.
U izjavi Ministarstva nauke i tehnologije sa radnog sastanka navodi se da je nakon decenija napora, kineski sektor superkompjutera među globalnim liderima, efektivno podržava nacionalne naučne i tehnološke inovacije, društveni razvoj i digitalnu ekonomiju.
Međutim, s porastom velike količine podataka (Big data), napretkom umjetne inteligencije i nove generacije informacionih tehnologija, društvu je potrebno više računarske snage nego ikad, navodi se u izjavi, dodajući da je svrha superkompjuterskog interneta da organizuje lokalne računarske centre u koordinisaniji sistem na nacionalnom nivou.
List navodi da će ovaj poduhvat omogućiti Kini da prevaziđe ključna pitanja kao što su neravnomjerna raspodjela računarskih kapaciteta, nedostatak standardizacije u računarskim portovima i nedostatak poticaja za stvaranje i usvajanje domaćeg aplikativnog softvera.
Takođe se očekuje da će ovaj projekat podržati napore Kine u postizanju iskora u nauci i inženjerstvu, te u ispunjavanju digitalne kineske strategije.
U izvještaju se dalje citira Li Guojie, kompjuterski naučnik i akademik na Kineskoj akademiji inženjeringa, koji kaže da izgradnjom integrisanog i efikasnog superkompjuterskog interneta Kina može poboljšati svoje nedostatke u primjeni i učiniti superračunare dostupnijim široj javnosti.
Sun Ninghui, drugi informatičar i akademik Kineske akademije inženjeringa, rekao je za novine da su superračunari osnovna digitalna infrastruktura koja može podstaći tehnološke revolucije. Stoga je imperativ da Kina smanji troškove pristupa takvoj računarskoj snazi i smanji ulazne barijere za programiranje na ovim mašinama.