Fascinantne špilje i drevni prolazi Puta svile
Cheng Yaodong, honorarni turistički vodič, ispričao je stotinama turista o povijesti i folkloru prolaza Xiaoguan u planini Liupanshan, sjeverozapadnoj kineskoj autonomnoj regiji Ningxia Hui.
“Iako su historičari uvijek osporavali točnu lokaciju prolaza Xiaoguan, sigurni smo da je služio kao vojna utvrda i važna stanica na Putu svile za vrijeme dinastije Tang (618.-907.) u regiji Guyuan u južnoj Ningxia, “ rekao je Cheng.
Put svile bio je vitalni koridor koji je povezivao istok i zapad još od dinastije Han (202. pr. Kr. – 220. g.) prije otprilike 2000 godina. Ime je dobio po unosnoj trgovini kineskom svilom koja se nosila duž rute. Bio je značajan za trgovinu i kulturu te je donio civilizaciju i prosperitet gradovima i mjestima duž svoje mreže.
Cheng, 50, član je osoblja Ningxia Liupanshan Tourism Group Co., Ltd. u Guyuanu, jednom od gradova koji su svjedočili povijesti Puta svile. On također voli predstavljati turistima drevna pjesnička djela na temu prolaza Xiaoguan.
Ove pjesme pričale su priče o čežnji za domom vojnika koji su tamo bili postavljeni, nestrpljivosti trgovaca da se vrate kući i ljepoti pograničnog krajolika.
Liupanshan Tourism Group je državna turistička tvrtka koja turistima promiče lokalni život u južnoj Ningxii dodirujući kulturu Puta svile. Svake godine organizira izlete za više od milijun posjetitelja.
Godine 2005. park po uzoru na drevni prolaz Xiaoguan izgrađen je 36 kilometara južno od grada Guyuan, gdje su deseci hiljada posjetitelja od tada ostavili svoje otiske.
“Turizam pomaže ljudima da bolje razumiju ulogu Guyuana u povijesti Puta svile i bogate kulture koju je razvio tokom nekih 2000 godina interakcije s etničkim skupinama i stranim trgovcima”, rekao je Cheng.
Oko 55 km sjeverno od grada Guyuan nalazi se još jedna turistička atrakcija Puta svile, pećine Xumishan. Privlači stotine posjetitelja tjedno, iako je još u fazi restauracije, sa svojim 20 metara visokim kipom Bude zaštićenim skelama.
Prije gotovo tri godine, stručnjaci za kulturne relikvije diljem Kine započeli su projekt restauracije murala u pećinama Xumishan koji datiraju više od 1500 godina. Projekt obnove je još u tijeku.
Špilje Xumishan, prvobitno izgrađene u kasnom razdoblju dinastije Sjeverni Wei (386.-534.), sastoje se od 162 špilje i više od 1000 kipova Bude. Područje je 1982. godine uvršteno na popis ključnih kulturnih dobara na državnoj razini.
Smještene na sjevernoj cesti istočnog dijela drevnog Puta svile, špilje Xumishan spadaju u deset najposjećinijih kineskih špilja. Godine 2007. Svjetski fond za spomenike uvrstio ga je među 100 najugroženijih arhitektonskih i kulturnih lokacija u svijetu.
“Špilje, koje mnogi nazivaju ‘Biseri Puta svile’, sadrže cijeli niz artefakata kulturne baštine, uključujući budističke skulpture, murale, hramske zgrade, drevna stabla, Danxia reljef i čudno kamenje”, rekao je Wang Xi, voditelj iz ureda za upravljanje kulturnim relikvijama Xumishan Grottoes.
Muzej Xumishan u podnožju planine usredotočen je na Put svile i budistička umjetnička djela, pokazujući povijest Puta svile u Kini, povijesni položaj Guyuana na Putu svile i povijest ulaska budizma u Kinu preko Puta svile .
“Populariziranjem drevne kulture Puta svile, promovirali smo lokalni turizam i potaknuli gospodarstvo”, rekao je Wang.