Centralnoazijske zemlje bez izlaza na more pronalaze “more” mogućnosti u saradnji s Kinom
Prije više od 2.000 godina, izaslanik kineske dinastije Han otputovao je na zapad u mirovnoj misiji i otvorio kopnenu rutu koja povezuje Istok i Zapad. Protežući se hiljadama milja i godina, drevni put svile, sa svojim najdužim dijelom koji leži preko teritorije centralne Azije, oličava duh saradnje, uzajamnog učenja i obostrane koristi.
Otkako je Kina predložila Inicijativu Pojas i put (BRI) 2013. godine, Kina i pet centralnoazijskih zemalja — naime Kazahstan, Kirgistan, Tadžikistan, Turkmenistan i Uzbekistan – pojačale su svoju saradnju za veći regionalni razvoj. Prošle sedmice održali su prvi forum o industrijskoj i investicionoj saradnji, koji je osvježio vjekovni Put svile.
U pismu čestitke upućenom dvodnevnom forumu otvorenom u četvrtak u istočnom kineskom primorskom gradu Qingdaou, kineski predsjednik Xi Jinping rekao je da će produbljivanje industrijske i investicijske saradnje između Kine i pet zemalja centralne Azije očuvati stabilnost regionalnih industrijskih i lanaca snabdijevanja , promovirati regionalni industrijski razvoj, povećati angažman u svjetskim ekonomskim aktivnostima i podstaknuti zajednički prosperitet.
ZAJEDNIČKI RAZVOJ
Od uspostavljanja svojih diplomatskih odnosa prije tri decenije, Kina i pet zemalja Centralne Azije razvile su strateška partnerstva i uspostavile novi put dobrosusjedstva, prijateljstva i saradnje u kojoj svi pobjeđuju, postavljajući na taj način paradigmu za novi tip međunarodnih odnosa.
Fokusirajući se na promociju visokokvalitetnog razvoja regionalne ekonomije kroz obostrano korisnu saradnju, forum je okupio predstavnike političkih i poslovnih krugova sa ciljem veće saradnje u sektorima kao što su digitalna ekonomija, energetika i poljoprivreda.
Ideja o održavanju foruma potekla je od virtuelnog samita povodom obilježavanja 30. godišnjice diplomatskih odnosa Kine i pet zemalja održanog 25. januara 2022. godine kada je Xi iznio inicijativu za održavanje foruma.
Tokom samita koji je označio prvi kolektivni sastanak među šefovima država C+C5, Xi je pozvao šest zemalja da uveličaju uzornu ulogu dobrosusjedskog prijateljstva, izgrade pojas saradnje za kvalitetan razvoj, ojačaju štit za odbranu mira, izgrade društvo sa različitim interakcijama i zaštite globalno selo koje uživa mir i razvoj.
Prijedlog u pet tačaka pozdravili su lideri pet zemalja Centralne Azije. Pod vodstvom njihovih lidera, odnosi između Kine i zemalja Centralne Azije dobili su novi zamah.
Zvanični podaci pokazuju da je trgovina Kine sa pet centralnoazijskih zemalja iznosila ukupno 70,2 milijarde američkih dolara u 2022. godini, oko 100 puta više od obima prije 30 godina.
U međuvremenu, kako je BRI postao popularno međunarodno javno dobro i platforma za međunarodnu saradnju, Kina i zemlje Centralne Azije uspješno su implementirale više infrastrukturnih projekata u okviru ove inicijative.
Kako je Xi rekao u čestitki, Kina je voljna da sa zemljama Centralne Azije podijeli superveliko tržište, kompletan industrijski sistem i napredne tehnologije, produbi pragmatičnu saradnju, postigne obostranu korist i dobitne rezultate, radi zajedno na promoviranju visokokvalitetnog razvoja regionalne ekonomije i izgradi bližu zajednicu sa zajedničkom budućnošću.
SARADNJA U POLJOPRIVREDI I ENERGETICI
Poljoprivreda je bila glavna oblast saradnje između Kine i zemalja Centralne Azije. Veliki izbor srednjoazijskih poljoprivrednih proizvoda ušao je na kinesko tržište, uključujući kamilje mlijeko iz Kazahstana, med iz Kirgizije, sušeno voće iz Tadžikistana, pamuk iz Turkmenistana i trešnje iz Uzbekistana.
Prvi forum o industrijskoj i investicionoj saradnji Kina + Centralna Azija pružio je poljoprivrednim kompanijama sa obe strane još jednu priliku da prošire svoje poslovanje.
“Ovdje sam u potrazi za centralnoazijskim dobavljačem sa najsvježijim orašastim plodovima”, rekao je Wang Baohua, menadžer Jingxiang Food Technology Co., Ltd., koja uglavnom proizvodi pastu od susama i druge začine u gradu Heze, provincija Shandong.
S obzirom da je godinama uvozila sjemenke suncokreta i susama iz zemalja Centralne Azije, očekuje se da će kompanija ove godine desetostruko povećati proizvodne kapacitete i planira otvaranje fabrike i tehničku saradnju u Centralnoj Aziji.
Druga oblast njihove sve veće saradnje je energetika.
Tadžikistan je godinama patio od ozbiljne nestašice struje zimi jer se oslanjao na hidroenergiju koja je drastično opala tokom sušne sezone.
Vlada Tadžikistana i kineska energetska kompanija TBEA su 2011. godine zajednički pokrenule projekat termoelektrane Dušanbe-2, kombinovane toplotne i elektrane ukupne instalirane snage od 400 megavata. Završena 2016. godine, stanica je omogućila ponovno pokretanje centralnog grijanja za stanovnike Dušanbea nakon 15 godina pauze.
U Uzbekistanu je projekat saradnje hemijskog kompleksa u okviru BRI promijenio ovisnost zemlje o uvozu polivinil hlorida, kaustične sode i otvorio veliki broj novih radnih mjesta, što je od velikog značaja za ekonomski razvoj zemlje.
Do sada su se Kina i pet centralnoazijskih zemalja dogovorile da pokrenu desetine velikih projekata saradnje proizvodnih kapaciteta, koji obuhvataju automobile, energetiku, metalurgiju, hemijsku industriju i medicinu, sa ukupnim ulaganjem od preko 20 milijardi dolara.
MEĐUSOBNA POVEZANOST
Otkako je BRI predstavljen 2013. godine, on je snažno promovirao međusobnu povezanost među zemljama duž rute i unaprijedio regionalni ekonomski razvoj, posebno u centralnoj Aziji koja nema izlaz na more.
Tokom Xijeve državne posjete Uzbekistanu u septembru 2022. godine, Kina, Kirgistan i Uzbekistan potpisali su memorandum o razumijevanju o saradnji na kirgistanskoj dionici željezničke pruge Kina-Kirgistan-Uzbekistan, čime je ostvaren značajan napredak u izgradnji transportnog koridora na evroazijskom kontinentu.
Teretni vozovi Kina-Evropa kroz Centralnu Aziju, Međunarodni centar za graničnu saradnju Kine i Kazahstana Horgos i Međunarodna logistička baza Kine i Kazahstana u istočnoj kineskoj luci Lianyungang pomogli su da se otvore vrata globalnim tržištima za zemlje Centralne Azije. Poboljšana međupovezanost je takođe ohrabrila mnoge kineske kompanije da investiraju u regionu.
Krajem 2016. godine, Xi’an Aiju Grain and Oil Industrial Group završila je izgradnju fabrike za preradu nafte od 300.000 tona u Kazahstanu. Liu Dongmeng, zamjenik generalnog direktora grupe, rekao je za Xinhua da je grupa također potpisala 100.000 hektara (1.000 kvadratnih kilometara) zemlje za transnacionalnu poljoprivrednu proizvodnju u sjevernom Kazahstanu.
Podsjetio je da je još u martu 2016. Aiju grupa uvezla 2.000 tona visokokvalitetnog ulja bez genetski modificiranih organizama (GMO) iz Kazahstana, prvim teretnim vozom Chang’an Kina-Evropa.
“Mi smo dobitnici inicijative Pojasa i puta,” rekao je Liu, dodajući da su uspostavili i zajedničku laboratoriju s kineskim Northwest A&F univerzitetom i Kazahstanskim nacionalnim agrarnim univerzitetom.
Završetkom brojnih projekata, sveobuhvatna mreža povezivanja koja povezuje Kinu i pet zemalja Centralne Azije, dobija oblik. Mreža, koja uključuje puteve, željeznice, avijaciju, kao i naftovode i plinovode, doprinijela je stabilnosti industrijskih lanaca i lanaca snabdijevanja u Aziji i Evropi.
Otkako je “Shanghai Express” teretnih vozova Kina-Evropa pokrenuo međunarodnu rutu za Centralnu Aziju u julu 2022. godine, ogroman trgovinski potencijal između Kine i zemalja Centralne Azije je u potpunosti oslobođen. Roba sa obe strane transportovana je teretnim vozovima, a zatim otpremljena u druge dijelove svijeta.
Projekti u okviru BRI-a pokazali su kako efikasna saradnja može transformisati koncept “izgradnje zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovječanstvo” u praktičnu stvarnost, rekao je Almas Chukin, istaknuti kazahstanski ekonomista.
“Ideja predsjednika Xi Jinpinga je da zajedničkim naporima i razumijevanjem zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovječanstvo, budemo u situaciji u kojoj svi dobiju i to osigurava prosperitet svih zemalja koje se mogu razvijati i raditi zajedno”, rekao je Chukin.