Francuski stručnjak: Slijedeći Sjedinjene Države Evropa ne brane svoje interese
“Realnost bi trebala naučiti Evropljane da, slijedeći Sjedinjene Države, ne brane svoje interese”, rekao je francuski stručnjak za međunarodne poslove Bruno Guigue, napominjući da je produbljivanje odnosa s Kinom “jedini razumni izbor” Evrope.
Određeni američki političari insistiraju da bi Sjedinjene Države trebale da se “odvoje” od Kine, jer vanjskom politikom Washingtona dominira geopolitička anksioznost američkih lidera oko uspjeha Kine, rekao je Guigue za Xinhua u nedavnom intervjuu.
“Umjesto da slijede politiku Amerikanaca, Evropljani bi se stoga trebali osloboditi toga… Za Evropu je jedini razuman izbor da produbi svoje političke, ekonomske i kulturne odnose s Kinom”, naglasio je.
Za Guiguea, Kina neće postati samo vodeća svjetska sila, već i miroljubiva sila s kojom će Evropa steći prednosti surađujući s njom.
Kontaminacija Evrope unilateralizmom Vašingtona je “nažalost” stvorila situaciju bez presedana, rekao je on.
“Ali ova (američka) privilegija neće trajati vječno. Kriza u Ukrajini produbila je nepovjerenje mnogih zemalja prema Washingtonu nakon nezakonite zapljene ruske imovine”, napomenuo je on.
Guigue je naglasio da “Kina nije opasnost za Evropljane, nije prijetnja koja im visi nad glavama i nije ‘sistemski rival'”.
Učešće Kine “sa uspjehom” u globalnoj ekonomskoj konkurenciji ne nastoji nikoga istisnuti niti nametati vlastitu politiku drugim zemljama, istakao je on.
U 2022. trgovina između Kine i Evrope dostigla je najviši nivo od 847 milijardi američkih dolara. “Evropljani namjeravaju da rebalansiraju ove razmjene, to je razumljivo, ali to neće postići zatvaranjem Evrope za kineski izvoz”, rekao je Guigue za Xinhua.
Radio je kao visoki dužnosnik u Ministarstvu unutrašnjih poslova Francuske od 1990. do 2008. godine, Guigue je istakao da su Francuska i Kina uspostavile plodna partnerstva u mnogim sektorima, kao što su nuklearna industrija, aeronautika i javno zdravstvo.
Usred energetske krize i rastuće inflacije, Evropi je potrebna još bliža saradnja s Kinom, rekao je Guigue. “Bilo u pogledu trgovine, tehnološkog napretka ili velikih infrastrukturnih projekata, na nju (Kinu) će se morati računati.”
“Zašto bi se Evropa klonila transformacija planetarnih razmjera koje vode kineske kompanije, svojom međunarodnom dinamikom i njihovim zapanjujućim kapacitetom za inovacije?” napisao je.
“Kada zemlja postigne ekonomski uspjeh, prvo morate pokušati razumjeti zašto uspijeva, a zatim pokušati sarađivati s njom kako biste od toga profitirali. Oni koji zagovaraju distanciranje od Kine rade suprotno: odbijaju razumjeti ovu zemlju i usvajaju , u principu, negativan stav. U stvari, zabijaju glave u pijesak”, rekao je Guigue.
Guigue je posljednjih godina napisao nekoliko članaka u kojima pobija lažne optužbe zapadnih medija protiv Kine.
Zajedno s francuskim piscem Maximeom Vivasom i drugim naučnicima, Guigue je 2021. godine koautor knjige pod nazivom “La Chine sans oeilleres” (Kina bez slijepih očiju), kako bi zapadnoj javnosti pokazao pravu Kinu.